2014/01/07

Rozpoczynam rok z przytupem - czyli jak znaleźć cel na nowy rok i dotrzymać sobie słowa?

No cóż, może nie tylko ja zauważyłam, że teraz, na początku roku, praktycznie na każdym blogu można znaleźć osobny post ze swoimi postanowieniami noworocznymi. Nie bez powodu chcę uniknąć stworzenia listy postanowień, jeśli można to zrobić w inny i prostszy sposób. Według mnie każdy dzień to doskonała szansa na zmianę siebie, swoich przyzwyczajeń i realizację marzeń. Po co tworzyć niekończącą się listę, dodając kolejne podpunkty, których wcielenie w życie przyprawia nas o ból głowy, może warto znaleźć swoje TOP 5 i ściśle się tego się trzymać?


Jak dotrzymać sobie słowa?

Dotrzymanie sobie słowa to już trochę inna sprawa, mimo że to wszystko zależy od nas samych. Wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeśli ustalimy sobie pewne zasady, wystarczy mieć tylko silnie wypracowaną nieustępliwość i upartość w dążeniu do celu. Pewnie każdy z Was ma jakieś swoje sposoby, żeby nie zawieść siebie samego, a jeśli nie, poniżej powinniście coś znaleźć. :)

1. Przemyśl dokładnie swój plan, do czego dążysz?

Chyba najpopularniejszym postanowieniem noworocznym jest ten będę się odchudzać. Zamiast wypisywać rzeczy ogólne, lepiej jest się skupić na szczegółach, które w nich tkwią. Co znaczy to, że chcę schudnąć? Gdy dopiszemy konkretne postanowienia (zrezygnuję ze słodyczy; ograniczę gazowane napoje; będę pić dużo niegazowanej wody; zamiast fast foodów wybiorę musli, wafle ryżowe, albo suszone owoce). Tak samo... co oznacza "aktywny styl życia"?  (Zacznę biegać; Zamiast jazdy autobusem, przejdę się spacerkiem). To brzmi dość banalnie, a jak zmienia postać rzeczy. Wszystko staje się prostsze, prawda? :)2. Podziel plan. 1 miesiąc to aż 4 tygodnie! :)

Sam 1 punkt nic nie da, kiedy coś sobie zaplanujemy, a potem wszystko padnie w kąt. Musimy spojrzeć też z innej perspektywy, że każdy miesiąc ma 4 tygodnie, a to idealny pomysł na rozplanowanie sobie wszystkiego krok po kroku. (jednego dnia spotkam się z dawno nie widzianą koleżanką, jutro się pouczę). Prościej? Prościej.3. Wszystko zaplanowane, ale gdzie przyjemności?

To chyba najlepszy sposób na motywację. Opracujmy sobie listę, na której będziemy zapisywać wszystkie wykonane w danym tygodniu pozytywne czynności, które krok po kroku przybliżą nas do celu. Będziemy bardziej skuteczne, kiedy zamiast skupiać się na rezultatach, skupimy się na pozytywnych czynnościach, które nas do tego zaprowadziły. Tuż obok, w notesie wystarczy napisać, jaka czeka nas nagroda. Tylko nie oszukujemy! hahah W końcu, to co zbyt łatwo nam przychodzi, nie sprawia nam tak dużej przyjemności, jak rzeczy, których realizacja wymaga sporego wysiłku. 


Gotowe na realizację planów? :) Jakie macie swoje sposoby? 

14 komentarzy:

 1. Moją jedyną motywacją jest nowy rok = nowy rozdział w życiu. Dzięki temu na pewno mogę dotrzymać postanowienia ;)

  palynaaa.blogspot.be

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny post, przydatny :) Ja jestem gotowa na realizację planów :)
  dreamsforeverx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie napisane :)
  jagodzianka2002.blogspot.com
  Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie na moim blogu, do wygrania ciekawe nagrody :)
  KONKURS ----> http://jagodzianka2002.blogspot.com/2014/01/konkurs_4.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post! Przydatny i genialnie napisany! Naprawdę. Świetnie piszesz na 13-latkę.
  donutworrybehappy.blogspot.com - zapraszam do mnie, ostatni post o przetłuszczających się włosach ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. W okresie wiosennym wszystko jest o wiele prostsze, ale już w jesiennym wszystko idzie w kąt - bynajmniej u mnie. Motywacja jest, plan jest, ale do jego zrealizowania wciąż brakuje POGODY :D Brzmi to głupio, ale ja niestety tak mam, że wszystko jest mi łatwiej ogarnąć wiosną i latem (kiedy chude dziewczyny nie są ubrane w kożuchy), ale też dlatego, że jakoś więcej energii we mnie :) pozdraawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Człowiek jest prostą istotą, dlatego trzeba pisać dokładnie co robić. c":
  Fajny post. ^^

  mashihimenagase.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. dążenie w swoich postanowieniach jest dosyć trudne, jednak warto miec silną wolę i potem świętować zwycięstwo :)

  bardzo mi się tu podoba - obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Post pomycny, bo u mnie akurat z tymi postanowieniami nie jest łątwo ;p

  pozdrawiam Nika ♥
  niikablog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. świetne pomysły, zaczynam od zaraz.. zawsze brakuje mi czasu, czas to zmienić! :)

  http://spowiedz-na-blogu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. dobrze jest mieć jakieś postanowienia a jak z nimi wychodzi w ciągu roku to już różnie ;-)
  http://kasiakoniakowska.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dobre sposoby na postanowienia, gdy skupimy się no ściśle określonym celu szybciej i łatwiej będzie się nam do niego dążyć. I wspaniale się czyta twój blog, więc obserwuje. :)

  http://zatrzymaniechwil.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajne rady, ja często rezygnuję z celu, albo coraz mniej mi się chce coś robić, a jak przeczytam coś takiego to od razu na nowo mam tą motywację. :)

  http://littleworldnessy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Hej ;) wpadniesz ?
  hello-my-name-is-ally.blogspot.com
  Ja nie mam specjalnych planów na nowy rok. No może 1 - PRZEŻYĆ.

  OdpowiedzUsuń

Lubię ludzi, którzy mają coś do powiedzenia, więc jeśli masz ochotę - skomentuj!:)